25.1.16

ARTBIT: שזאם של אמנות


בעולמנו המתקדם, כששוק האפליקציות מציע אפליקציה כמעט לכל דבר, כבר קשה מאוד להתרגש מאפליקציה חדשה, לכן כשהלכתי לפגוש את החבר'ה הטובים מארטביט התכוננתי להוריד לאייפון עוד אפליקציה שתשכח בארכיון הדיגיטלי ולא תמצה את הפוטנציאל שלה. במקום זה מצאתי אחלה דרך לקדם אמנות רחוב מקומית.

אז מה האפליקציה עושה? מכירים את זה שאתם בחו"ל, האישה גוררת אתכם למוזיאון (האישה היא כמובן אני) ואתם מוצאים עצמכם בוהים בתמונות אינסופיות של אמנות מודרנית, מנסים כאילו להראות אינטיליגנטים ולחפש משמעות ביצירה שלפניכם? אז זהו שמעכשיו אתם לא צריכים לעשות כאילו. ארטביט מאפשרת לכם לסרוק ולזהות למעלה ממיליון יצירות אמנות, לקבל מידע מעניין אודות היצירה (מי האמן, סיפור מעניינים, תקופה, סגנון וכו'), להקשיב להקלטה קולית אודות היצירה ואף לשתף עם חברים, לשמור במועדפים ולכתוב עליה חוות דעת.
לאפליקציה יש גם פן חברתי שכולל:
– אפשרות לחוות דעה על היצירה (לייק)
– אם סרקת יצירה שלא מופיעה במאגר אתה יכול לשלוח התראה לצוות שיוסיפו אותה עם מידע שאתה תספק (ויקיפדיה לאמנות). *כשהבנתי שהאופציה הזאת קיימת לקחתי על עצמי אתגר לעדכן באפליקציה כל עבודה שאני רואה ברחוב.
– מפה שמציגה לך את כל מוקדי האמנות ואמנות הרחוב באזור שלך ואף את התערוכות המציגות (תכלס שימושי, מי מתנדב למפות איתי את דרום העיר?).
– אפשרות לגלריות ולאמנים לנהל את המידע בעצמם ולהזין את התוכן.למעשה, האפליקציה הופכת אתכם למומחים באמנות לא משנה אם אתם ברחוב, בגלריה או אצל חבר – פשוט סורקים (SNAP) את העבודה שמולכם ומגלים מידע מעשיר על היצירה ועל האמן. החוויה הזו מתאפשרת בזכות שיתופי פעולה עם מרכזי אמנות מרחבי העולם ומישראל ועם למעלה מ80 אלף אמנים.

את צוות Artbit מובילים המנכ"ל עופר עתיר, בעל למעלה מ-25 שנות ניסיון כבכיר בחברות הייטק, בין היתר כמנכ"ל חברת ICQ, לצדו של צחי דינר, סמנכ"ל המוצר, ראש המסלול לעיצוב ואינטראקציה ב-HIT, וממקימי חברת Balora במסגרתה היה שותף למיצוב הראשוני ותכנון המוצר של Waze. עוד בצוות: סתו דרורי, סמנכ"ל השיווק וגידי סמילנסקי, אמן וממקימי המכון השיתופי לאמנות אלפרד.

סתו דרורי מסבירה:  "אחד הדברים הייחודיים אצלנו זה המולטי דיציפלינריות של אנשי הצוות, הנהלה שמורכבת מאשת שיווק, אמן, איש קריאייטיב ואיש טכנולוגיה. זה מאפשר סיעור מוחות מפרה וכיווני חשיבה מגוונים. החברה הוקמה לפני 3 שנים ע"י 2 אחים אריק ויורם בן צבי. הם פיצחו את הטכנולוגיה של מציאות רבודה ולפני יותר משנה הם הבינו שמה שינצח בתחום הזה הוא תוכן איכותי ונכון. במהלך הדרך היה להם פרוייקטים עם גלריות ומוזיאונים והם הבינו כמה עולם האמנות עשיר ואינסופי".


מה החזון של האפליקציה?

גידי סמילנסקי, שאחראי בין היתר על הקשר עם הגלריות והאמנים מגדיר את החזון כרצון "לגשר בין הפער של עולם האמנות והקהל הרחב ולחבר בין האונליין לאופליין. החזון הוא גם לתת את הבמה לאמנים בתחילת הדרך."

למה שאמנים יתחברו לאפליקציה?

סתו :  "ההשתתפות הינה ללא תשלום והפלטפורמה מאפשרת להם להיות מזוהים בכל מקום גם מחוץ לגבולות הגלריה /מוזיאון ולייצר אינטראקציה אחרת עם הצופים".
גידי מוסיף, "בתור אמן אני יודע שהרבה פעמים העבודה מוצגת בקונטקסט אחר מזה שאתה תכנתת. הכלים שאנחנו מציעים מאפשרים לאמנים לייצר את המסלול הנכון ביותר בין הצופה לעבודה – להעביר את המסר שלהם, להקליט את הקול שלהם וליצור אינטימיות עם הצופה ואפילו להכניס מייקינג אוף של תהליך היצירה".

זה שאתה אמן עוזר בעבודה מול האמנים?

"אני אמן, זה התשוקה שלי בחיים. וכשאני מגיע לדבר עם אמנים זה בהחלט עושה את כל ההבדל. הרבה פעמים קשה להבין את הצרכים כשאתה מסתכל מבחוץ. אני גם מסביר להם שזה לא עוד קטלוג דיגיטלי אלא אנחנו מאמינים בכח הייחודי של יצירת אמנות ובמפגש הבלתי אמצעי של הצופים עם היצירה, האפליקציה לא באה להחליף את הרגע הקסום של התבוננות ביצירה."

את האפליקציה המעולה של ארטביט הורידו כבר למעלה מ 10,000 אנשים. נכון שאם אתם סנובים של אמנות זה קצת פחות ידבר אליכם (למרות שאני משתמשת באפליקציה גם כדי לשמור הערות וקישורים לאמנות שאני אוהבת) אבל זה בהחלט יכול להעשיר לכם את החוויה כשאתם מטיילים ואתם לא בסביבה הטבעית שלכם. אם אתם אמנים אז אני בכלל ממליצה לכם לשתף את העבודה שלכם ולהחשף לקהלים חדשים - זה חינם אין כסף :)

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...